Chov ušlechtilých výstavních morčat je datován již od konce 19. století. V současné době se výstavní morčata chovají téměř po celém světě.  V posledních několika letech zažívá Evropa obrovský rozmach této chovatelské disciplíny. Téměř každá země má svůj vlastní standard morčat.

 

Standard je imaginární popis dokonalého morčete, plemene, barvy či kresby, podle kterého se hodnotí morče na výstavách. Snahou chovatelů je přiblížit odchovaná morčata onomu dokonalému popisu. Exteriér těla je ve všech standardech popisován obdobně a může se lišit pouze v určitých detailech. Standardy se různí co do počtu uznaných plemen, barev a kreseb morčat. Setkáváme se také s dvěma styly hodnocení morčat; ta se posuzují buď pomocí stobodového systému nebo slovního hodnocení. Tendence chovu morčat v Evropě bychom mohli rozdělit do dvou hlavních proudů. Ve střední Evropě je kladen důraz na kvalitu barvy u všech plemen morčat a dlouhosrstým kudrnatým morčatům se lokny nerozčesávají. Druhý směr zastávají britské ostrovy, Skandinávie a země Pyrenejského poloostrova, kde je barva dlouhosrstých a strukturovaných plemen nepodstatná, zaměřují se tam pouze na kvalitu srsti a lokny u dlouhosrstých kudrnatých morčat rozčesávají. Kompromisem mezi oběma směry by měl být Evropský standard morčat, avšak i zde nacházíme stále neshody.

 

Na této stránce se vás pokusím obecně seznámit s plemeny morčat, barvami a kresbami, které jsou u morčat známé. Popíši, jak má správně vypadat standardní morče, a přiblížím základy jejich genetiky. Nerozlišuji zde, která plemena a zbarvení jsou jednotlivými standardy uznaná. Více se zaměřím na český standard a principy vystavovaní morčat v ČR, kde je organizovaný chov morčat datován od roku 1999 pod Českým svazem chovatelů. Od té doby má Česko má svůj vlastní standard morčat a dále je členem evropského spolku Entente Européenne, na jehož výstavách je používán Evropský standard morčat.

© Petr Tejml